GALRIA | EXTRK | RDEKESSGEK | KILT |HRES EMBEREK | MERLIN
KELTA HOROSZKP | NESSIE | EDINBURGH | HOGMANAY
KULTRLIS KAPCSOLATOK | TUDTAD? | SZIGETEK |LTNIVALK

Alap adatok:
Himnusz: Flower of Scotland
Nemzeti mott: Is My Defens God Me Defend
Fvros: Edinburgh
Legnagyobb vros: Glasgow
llamforma: Alkotmnyos monarchia
llamf: II. Erzsbet, brit kirlyn
Hivatalos nyelv: angol(, skt)
Npessg: kb 5.200.000 f (2006)
Pnznem: font
Nemzetkzi gpkocsijelzs: GB

Skcia (angolul: Scotland, sktul: Alba) Nyugat-Eurpban tallhat, Nagy-Britannia msodik legnagyobb orszgrsze terlet s npessg alapjn. A Brit-sziget szaki harmadt foglalja el, dlrl Anglia, keletrl az szaki-tenger, szakrl s nyugatrl az Atlanti-cen hatrolja, dlnyugatrl pedig az szaki-csatorna s az r-tenger. Mintegy 790 sziget tartozik hozz.
Fvrosa, Edinburgh, Eurpa egyik legnagyobb pnzgyi kzpontja. A skt felsgvizek nagy terletet szaktanak ki az szak-atlanti vizekbl s az szaki-tengerbl, s alattuk rejlik az Eurpai Uni egyik legnagyobb nyersolajtartalka.
A skt kirlysg 1707. mjus 1-jig fggetlen llam volt, ekkor azonban az Acts of Union (az egyeslsi trvnyek) politikai uniba vonta az angol kirlysggal, s ezzel ltrejtt Nagy-Britannia. Skcia tovbbra is kln llam, s sajt trvnykezssel rendelkezik. A skt trvnyek, a skt oktatsi rendszer s a Church of Scotland (Skt Egyhz) volt az a hrom sarokk, amelyek biztostottk a skt kultra s a skt nemzeti ntudat fennmaradst.
Egyedi jelensg, hogy Skcia zszlaja azonos az egyik kis vrosa, St. Andrews zszlajval. Az azonossg annyira teljes, hogy e kis vrosban egyetlen kzs zszlt tesznek ki a kt eltr clra.

A skt sz klcsnzs a latinbl s legalbb a 10. szzad els fele ta hasznljk. Mai tudomsunk szerint elszr az Angolszsz Krnikban (angolul Anglo-Saxon Chronicle) jelent meg a gael np fldjnek megjellsre, a latin Scotia sz megjellsre, amely eredetileg rorszgot jellte. A skt kirlyok a 11. szzadban vettk fel a Basileus Scottorum s Rex Scottorum neveket, "a gaelek fkirlya" jelentssel. Ebben valsznleg Brian Boru, az rek fkirlya volt a mintjuk, aki az Imperator Scottorum cmet hasznlta. A modern idkben Skcia valamennyi lakjra hivatkozva hasznltk a skt nevet, hiszen a "skt nemzet" fogalma inkbb polgri, mint etnikai vagy nyelvi jelentstartalmat vett fel az elmlt ezredv sorn.
Egyesls Anglival:
1603-ban VI. Jakab skt kirly rklte Anglia trnjt is s I. Jakab nven angol kirly lett. A Protektortus (1653–1659) egy rvid idszakt kivve Skcia kln llam maradt, de slyos konfliktusok voltak a „Covenant” presbiterinus mozgalma s az uralkod kztt az egyhzi kormnyzat mdjrl. Miutn a Dicssges Forradalom (Glorious Revolution) letasztotta a trnrl a katolikus VII. Jakabot, s Vilmos s Mria vettk kezkbe az uralkodst, a sktok azzal fenyegetztek, hogy sajt protestns uralkodt vlasztanak. 1707-ben azonban, miutn Anglia megfenyegette ket, hogy beszntetik a szabad kereskedelmet s mozgst a kzs hatron keresztl, 1707-ben a skt s az angol parlamentek megalkottk az egyeslsi trvnyeket, amelyek ltrehoztk Nagy-Britannia Kirlysgot.
1715 s 1745 kzt az elztt kirly utdainak tmogati, a jakobitk kt nagy felkelst indtottak, de nem sikerlt elmozdtaniuk a Hannover-hzat a trnrl. Jakab s utdai fleg a skt hegyvidken s az szakkeleten, klnsen a nem presbiterinusok kztt maradtak npszerek.

Fldrajza:
Skcia a brit sziget szaki harmadt foglalja el. Terlete 78 772 ngyzetkilomter. Csak Anglival van szrazfldi hatra, 96 kilomter a keleti oldalon a Tweed foly s a nyugatin a Solway Firth kztt. Az r sziget Skcia dlnyugati cscsktl 30 kilomterre fekszik, Norvgia pedig mintegy 400 kilomter Skcitl szakkeleti irnyban. Skcia az Atlanti-cen s az szaki-tenger kztt helyezkedik el.
Terlete nagyjbl ma is megegyezik azzal, amit az 1237-s Yorki Egyezmny Anglival s az 1266-os Perthi Egyezmny Norvgival megllaptott. A kivtelek kzt van Man sziget, ami ma brit koronafggsg, Orkney s Shetland, amelyek a 15. szzadban kerltek Skcihoz Norvgitl s Berwick-upon-Tweed, amelyet az 1746-os Wales s Berwick trvny (1746 Wales and Berwick Act) az angol trvnyek al rendelt (ezt ksbb visszavontk, de Berwick-upon-Tweed Anglia legszakibb vrosa maradt).
Rockallt, a 27 mter tmrj sziklaszigetet, 1955-ben az Egyeslt Kirlysg annektlta (ez volt a Brit Birodalom utols hdtsa), 1972-ben pedig a skt Harris sziget kzigazgatsa al rendelte. A brit ignyt Rockallra mig vitatja az r Kztrsasg, Izland s Dnia. Legmagasabb pont: Ben Nevis, 1943 m.

ghajlata:
Skcia ghajlata mrskelt, ceni s igen vltozkony. Az Atlanti-cen Golf-ramlata melegt hatst fejt ki, emiatt a hasonl szlessgi fokon elhelyezked ms terletekhez kpest (mint Oslo vagy Moszkva sokkal enyhbb a tl (de a nyr hvsebb s nedvesebb). A hmrsklet ltalban alacsonyabb, mint a Brit-szigeten. Az Egyeslt Kirlysgban a legalacsonyabb hmrskletet, -27,2C-ot, Skciban mrtk: Braemarban, a Grampian-hegysgben 1895. februr 11-n s 1982. janur 10-n, illetve Altnaharrban 1995. december 30-n. Az alfldeken a tli legmagasabb tlaghmrsklet 6C, a nyri maximum tlag 18C. A legmagasabb hmrskletet, 32,9C-ot Skciban 2003. augusztus 9-n mrtk Greycrookban.
ltalban vve Skcia nyugati rsze melegebb a keletinl, az ceni ramlatok, illetve az szaki-tenger hidegebb felszni hmrskletnek hatsra. Tiree a Bels-Hebridkon az orszg egyik legnapstttebb helye: 1975-ben 300 napfnyes napot szmoltak. Skcia a csapadk megoszlst tekintve sem egysges. A legnedvesebb rszben, a nyugati felfldeken az vi csapadkmennyisg meghaladja a 3000 millimtert. Az alfldek nagy rsze viszont kevesebb csapadkot kap 800 millimternl. Az alfldeken nem ltalnos az ers hess, a magasabban fekv helyeken azonban gyakoribb. Braemarban pldul tlagosan 59 a havas napok szma egy vben, a partmenti terleteken azonban kevesebb, mint 10.

|