*.*.* Welcome to Ravenhill *.*.*

Edinburgh, Skcia msodik legnagyobb vrosa s fvrosa is egyben. Fldrajzilag a Firth of Forth dli partjn fekszik. Annak ellenre, hogy manapsg Edinburgh-t, mint a mvszetek, a tudomny, valamint Skcia kzppontjaknt ismerik, a trtnelemben nem mindig foglalt olyan elkel helyet, mint most.

Azt a sziklt, amelyen most az edinburgh-i vr magasodik a vros fl, mr vezredekkel ezeltt is birtokoltk, illetve laktk. A Castle Rock a rmai korban a kelta Gododdin trzs bzishelye volt, amit k gy hvtak: Dunedin. Ez magyarul annyit jelent: erdtmny a domb tetejn. A trzsi elnevezsbl szrmazik Edinburgh neve is, amely ily mdon szinte megegyezik a korai megnevezs jelentsvel. 450-ben a picktek is birtokukba vettk a stratgiailag fontos hegyormot, majd a tizedig szzad kzepig Edinburgh vrost s a krltte lv terleteket a northumbriaiak felgyeltk.

A tizenegyedik szzad msodik felben III. Malcolm kirly uralkodott a rgi felett, s hivatali ideje alatt kis vadszhzat ptett a sziklra. Felesge, Margaret kirlyn egy apr kpolnt emeltetett, amely egybknt mind a mai napig megtallhat a vron bell. A St. Margaret kpolna ma is hasznlatban van, a vrrsg tagjainak engedlyezett, hogy itt hzasodjanak. Margaret a vadszhzban lelte hallt, miutn Malcolm kirly halla utn rksdsi vita robbant ki s Malcolm fivre ldklsbe kezdett.

1128-ban I. Dvid kirly megalaptotta a Holyrood kolostort, hlbl azrt, mert sikerlt megmeneklnie a hall karmaibl a Drumshelch erdben egy vadszat sorn. Amikor a vros mr szksnek bizonyult, knytelenek voltak terjeszkedni. Ezt a Castle Hill-rl vezet lejt vonalban tettk meg nylegyenesen egszen a Holyrood-ig. Ez az utat ismerjk ma Royal Mile-knt, azaz kirlyi mrfldknt. Amikor Dvid kirly megalaptotta a kolostort, taln mg nem is gondolta volna, hogy tz v mlva aptsg lesz az augusztinus papok szmra.

Az utat, mely be- s kivezetett a vrosbl: Canongate-nek neveztk el. Ezt vlasztotta le a vrost krlvev fal s a Netherbow kikt. A Canongate megmaradt nll vrnak, ktszz vvel ksbb Dvid kirlytl alapt okiratot is kapott, Edinburgh pedig Robert the Bruce keze ltal alrt kirlyi oklevlhez jutott mg 1329-ben. Ez az irat volt a kulcsa s biztostka annak, hogy Edinburgh kereskedelmi kzpontt vljon, hiszen ezzel megkapta a teljes rendelkezsi jogkrt a leith-i kikt fltt is. Robert the Bruce fggetlensgi harcai alatt a vrostl dlre fekv Berwick szmos alkalommal cserlt gazdt, mg vgl 1330-ban vgleg angol irnyts al kerlt. Leith ennek eltte az egyetlen olyan kikti pont volt, amely azt szaki partoknl hasznlhat volt a Firth of  Tay dli szakaszn. A kereskedelem ennek ksznheten hamar virgzsnak indult s az Edinburgh-Leith pros lett a centruma a gyapj-, a brr-, a szn-, textil- s gabonaexportnak. A tizentdik szzad vgn edinburghi kereskedk tbb mint negyvenezer birkabrt s huszonngyezer egyb brrut exportltak, ami a kirlyi kincstr sszes adbevtelnek hatvan szzalkt tette ki. Ebben az idben a vrosi pletek mg sokkal egyszerbbek voltak, mint manapsg, ezrt igny mutatkozott az ptsre s jtsra, ami mr egy kirlyi rezidenciavros kialakulst mutatja.

Korbban hagyomnyos volt, hogy a skt brsg llandan ton volt s minden egyes alkalommal ms vrosban lsezett. A tizennegyedik szzasban ez is megvltozni ltszott, hiszen a skt kirlyok mind gyakrabban hasznltk a Holyrood aptsgot. Mg annak ellenre is ezt rszestettk inkbb elnyben, hogy biztonsgtechnikailag igen gyenge volt az plet, nehz volt megvdeni az esetleges tmadktl. A vr idkzben lland trzsi portyk s rabl hadjratok clpontjv vlt, hol az egyik, hol a msik banda fosztogatta ppen. Robert the Bruce ppen ezrt le is romboltatta az pletet, igaz a tizennegyedik szzad vgn angol segtsggel jat ptettek, stratgiailag mr sokkal jobban megtervezett rajzok alapjn.

1498-ban kezdik el a Holyrood palace ptst, kzvetlenl az aptsg szomszdsgban. A fejlds IV. James kirly kzbenjrsnak ksznhet, aki mindig is rmmel tmogatta a nvekedst. A kirly llandan rkkal, mvszekkel s tudsokkal vette krbe magt, gy a vros hamar fontos kulturlis kzpontt is vlt.  IV. James uralkodsa alatt nylt meg az els nyomda Edinburgh-ban, mgpedig Andrew Myllar vezetsvel. 1511-ben francia segtsggel IV. James skt csapatai igyekeztek betrni Angliba s csapsok mrni az ellensgre. A felhergelt skt grda Flodden mellett, Northumberland-ben tallkozott s csapott ssze az angolok hatalmas hadseregvel. Hazudnk, ha azt mondanm, hogy egy cseppnyi eslye is lett volna a skt seregnek, az angolok szinte a fldbe dngltk a harcosokat. A veresg hre hamar eljutott Edinburgh-ba is, ahol a vros vezet nyomban a vdvonalak fellltsa mellett dntttek, flve egy esetleges angol invzitl. Ekkor ptettk fel a Flodden-i falat, amelynek egyes rszei a mai napig lthatak a Grassmarket kzelben.  Edinburgh ekkor megszta a tmadst, m hsz vvel ksbb, 1544-ben mr nem. Angol csapatok hajztak fel a Firth of Forth-on s kiktttek Leith-nl. Annak rendje s mdja szerint szpen leromboltk a vrost, majd Edinburgh fel vettk az irnyt. Az invzit egykoron mg a skt kormnyzat is tmogatta, m vgl mgiscsak megvltoztattk a vlemnyket. Ekkor szletett meg az igen furcsa hzassgi szerzds az egy ves (!) Mary kirlyn (Mria) s az angol Edward herceg kztt. Edinburgh elpusztult, de a vr kitartott.

Ugyanebben az idben indult el a vallsi reformci a vrosban. A mozgalom legkarakterisztikusabb alakja ktsgtelenl John Knox. A frfi 1505-ben szletett Edinburghban, majd csatlakozott a reformistkhoz 1547-ben. A skt parlament tizenhrom vvel ksbb betiltja a miszseket s bevezetteti a protestns hitet, mint vallst. Ebben az idben rkezik meg Mria, a sktok kirlynje Leith vrosba, nhny ves franciaorszgi tartzkods utn. John Knox ekkor mr bszen hirdeti igjt, bzisa pedig a Netherbow kikt kzelben lv High streeti laksa volt, amely ma is viseli a nevt. Mria kirlyn azonban hith s jtatos katolikus volt, Knox szavai nem talltak megrtsre s elfogadsra. Knox egyik alaptzise egybknt az oktats megreformlsval is foglalkozott, hite szerint mindenkinek alanyi jogon jrt volna az oktats. Ez lett ksbb az alapja a brit rendszernek, amit azta is irigyelnek Eurpban. 

Mria fia, Jakab (James) 1566-ban szletett az Edinburgh-i vrban egy aprcska szobban, amely ma is nyitva ll a ltogatk eltt. Egy vvel ksbb, amikor frjt meggyilkoljk, Mria knytelen volt lemondani az akkor mg csecsem James javra. A kirlyn Angliba meneklt, m titkra, William Maitland mg t ven keresztl titokban tovbb vezette a vrat Mria nevben. Az ezt kvet polgrhbor kvetkeztben teljes volt a kosz a vrosban, a kirlyn kveti s a fiatal kirly hvei egymssal prhuzamosan parlamenti lseket tartottak, olykor mg egy azon idben is. Ahogyan azonban VI. James cseperedett, gy ntt a befolysa is. 1582-ben megalaptotta a Townis College-ot (a ksbbi Edinburgh Egyetemet), a Royal High School-t s a Greyfairs-t, a vros msodik parkijt. James londoni utazsai egyrtelmv tettk, hogy Edinburgh immron nem kirlyi kzpont, hanem egy leglisan is elismert kereskedelmi kzpont.

A vros lakossga 1630-ra megduplzdott, fleg a kereskedk szma nvekedett jelentsen. Ekkora mr tbb mint hromszz keresked tekintett szkhelynek Edinburghot, fleg brrval, sznnel, heringgel, ktllel s grafittal zleteltek Eurpa-szerte. A npbrsg 1532-es fellltsval minden jogi keretek kz szorult, aminek kvetkeztben az gyvdek is elleptk a vrost, a tizenhetedik szzadban mr harmincegy flls gyvd vrta a kuncsaftokat ugrsa kszen. A vallsi hbork s villongsok azonban rendre megzavartk a vros nyugalmt. I. Kroly igyekezett kiadni egy j imaknyvet, m lzongsok trtek ki a Szent Giles katedrlisnl s a vros tbb templomnl is. Ennek eredmnyekpp elfogadtak egy nemzeti egyezmnyt, amely a kirly melletti lojalitst vetette paprra s elutastott minden egyhzi reformot. Amikor a konventet felolvastk a Greyfairs templom pulpitusn, a kvetkez kt napban tudsok, kereskedk, fldesurak s miniszterek egyarnt kgyz sorban lltak, csak hogy alrsukkal szentestsk azt.

Azonban ez sem jelentett mg nyugalmat.  Edinburgh jra a forradalom kzppontjba kerlt, amikor Charles Edward herceg 1745-ben igyekezett minl jobban rtenni a kezt Skcira, csakhogy ismt a Stuartok lhessenek a trnon. Mindezektl eltekintve Edinburgh sikerrel tvszelte a tragikus idket s a skt, illetve angol parlamentek 1707-es egyeslse utn beksznttt a felvilgosods virgz korszaka. David Hume trtnsz-filozfus s Adam Smith, a politikatudomnyok megalaptja voltak ezen idszak legfontosabb karakterei. Mg ezekben az vekben jra trt nyert a kereskedelem s 1720-ban mr kt jsg is megjelent a vros utcin.

1731-ben, amikor megalakult az Orvosi Tancs, egyre tbb fiatal vlasztotta az orvosi kart az egyetemeken. Ennek eredmnye, hogy fontos orvosi s kutatsi kzpontt vlt a vros, amelyet ma is bszkn vllal. A lakossg szma is egyre csak ntt, 1700 s 1770 kztt tven szzalkkal tbben laktak mr Edinburghban. Ez pedig jabb ptkezseket s nvekedst hozott magval. 1760-ban elkezdtk a Nor’ Loch hd ptst, s a vros ma New Town (jvros) nven ismert rsznek kifejlesztst. A terv meglmodja egy fiatal ptsz, bizonyos James Craig lett.

A tizenkilencedik szzad meglehetsen viharos idket hozott. Emltsre mlt kt r fiatalember, bizonyos Burke s Hare. k azzal borzoltk a kedlyeket, hogy holttesteket adtak el az orvosi egyetemek kutatsi osztlyainak, olykor mg maguk is gyilkoltk meg a ksbb pnzt hoz ldozatokat. A viktorinus Edinburgh mr nemcsak kereskedelmi, de turisztikai kzpontt is vlt, ebben az idben neveztk el a vrost: szak Athnjnek. Ezen cm elnyersben jelents szerepe volt a Calton Hill-en ptett memlknek is, amelyet mg 1822-ben kezdtek el, m sohasem fejeztk be. Az ptmny a grg Pantheon mintjra plt volna, hogy ezzel adzzanak a napleoni hborkban elesettek emlknek. Az ipari forradalom nem vltoztatta meg jelentsen a vros lett, Edinburgh igyekezett mindig megmaradni olyannak, amilyen most is. don, romantikus, nyugalmas.

A vros gcpontja idvel ttevdtt az jvrosi rszre, ahol is a nyomtats, a kiads s a leprlzemek kaptak helyet. Edinburgh leghresebb szlttei a tizennyolcadik s tizenkilencedik szzad kztti idkben: Sir Walter Scott, Robert Louis Stevenson s Sir Arthur Conan Doyle voltak. Scott nagy patrita hrben llt, ez meg is ltszik irodalmi mvein. Stevenson s Conan Doyle kalandos trtneteit pedig a vilg minden tjn ismerik, elismerik s szeretik.

Az I. Vilghbort kveten a vrosi tancs szmos csaldod kltztetett ki Edinburgh Old Town-rgijbl s a frissen felptett jvrosi lakparkokban adott nekik j otthont. Ennek a feljegyzsek szerint leginkbb az volt a clja, hogy renovljk, feljtsk s kijavtsk a megsrlt Old Town-i (vrosi) rszeket, gy a Royal Mile-t is.


Mialatt Edinburgh ontotta magbl az rkat, mvszeket s szellemi tudsokat, jabb vallsi villongs vette kezdett. John Cormack, aki a vrosi tancs tagja is volt veken t, gy nyilatkozott, hogy minden katolikusnak el kell hagynia Skcit. Szerencsre Cormack hamar eltnt a sllyesztben. Ugyanekkor a skt gyek adminisztratv kontrollja is megjelenik a vrosban, megalaktjk ugyanis a Scottish Office-t erre a clra. A II. Vilghbor utn 1947-ben rendeztk meg az els Nemzetkzi Fesztivlt, amely a kulturlis virgkor kezdett jelentette. Bankok nyitottk meg kapuikat (Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland), a pnzgyi szfra megtlse szerint Edinburgh szinte mr Londonnal s Zrichhel is kpes vetekedni ezen a tren.

Edinburgh ma is rgi fnyben tndkl, s milliszmra vonzza a turistkat, nem vletlenl. Szerept s fontossgt csak nvelte, amikor 1999-ben maga II. Erzsbet nyitotta meg az els Skt Parlamentet.

Itt csinljk a Fesztivlt!

Az Edinburgh-i Nemzetkzi Fesztivlt 1947 alaptottk, ami azta a vilg egyik legnevesebb s legfontosabb kulturlis nnepv ntte ki magt. Az alaptk elkpzelse s lma az volt, hogy a vilg hres produkciit a mltn hres eladk tolmcsolsban mutassk be a vros sznpadain, legyen az utca, vagy sznhzterem. Ezzel akartk nemcsak kzelebb hozni az eurpai, az angol s a skt kultrkat, ami azta is az emberi szellem virgzst hozza meg minden egyes vben. Az egyre jobban kiteljesed s tkletesed fesztivl mra elrte azokat a clokat, melyeket mg annak idejn a program kitalli tztek ki. Ezek pedig a kvetkezk voltak:

- Megismertetni s btortani a klnbz mvszetek legmagasabb szvonal kpviselit

- Kpet adni az eurpai kultrkrl a skt kznsgnek s fordtva

- sszehozni klnbz kulturlis programokat olyan j formban, amely ms rendezvnyek keretben megoldhatatlan lenne

- Minden rteg szmra megfelel lehetsget adni arra, hogy lvezhessk a mvszeteket s ily mdon kedvet csinljanak az v tovbbi kulturlis esemnyeihez

- Reklmozni Edinburgh, az orszg s a sktok eddig elrt sikereit az oktats, a kultra s a gazdasg terletn.

A Fesztivl Edinburghba hozza minden vben a legjobb nemzetkzi szntrsulatok, zenei- s tnccsoportok, valamint operaeladsok mellett a skt mvszetek legjavt. A program majd hrom teljes hten t tart, elfoglalva a vros majd minden jelents koncert- s sznhztermt. A 2001-es fesztivlon 161 elads, 112 produkci volt lthat, kztk ngy vilg- s hsz brit premier.

Az Edinburgh-i Nemzetkzi Fesztivlt a mvszeti igazgat, Brian McMaster hangolja ssze. A mvszek meghvsos alapon kapnak lehetsget a szervezktl; m ettl kezdve a menedzsels, a promci s szervezs mind a fesztivl iroda feladata.

A rendezvny kznsge hatvanhrom szzalka skt, huszonngy szzalka angol, walesi, esetleg r, de a tengerentlrl is szmos ltogat rkezik, majd tizenkt szzalka az sszes nznek. A turistk tlagosan tizenegy jszakt tltenek el Edinburgh-ban, hsz szzalkuk ennl tovbb marad.

A Nemzetkzi Fesztivl mellett szmos ms igen sikeres egyb rendezvny is otthonra tall a sktok fvrosban, gy a Military Tatto, a Jazz Fesztivl, a Film Fesztivl s a Knyv Fesztivl mellett az ris Fringe is. Mindezeket kln kezelik a fesztivl szervezi. A program nagysgt bizonytja, hogy minden vben tbb mint szzmilli font bevtelt jelent a fesztivl Edinburgh gazdasgnak s legalbb ngyezer munkahelyet Skcia szerte.

A fesztivl kereteit az Edinburgh-i Vrosi Tancs s a Skt Mvszeti Tancs felgyeli. A civil szektor a kltsgek majd harmincngy szzalkt adjk ssze adomnyokbl, a jegybevtelek jabb harmincngy szzalkot jelentenek. Ez a rendezvny Skcia legsikeresebb programja az adomnyok s tmogatsok bevteleit tekintve.

1999. jliusban a Fesztivl megnyitotta els s lland otthont, ami a The Hub nevet viseli. A fesztivl centrum egy igen rtkes trtnelmi pletben kapott helyet, benne informcis hlzattal, szuvenr-bolttal, jegyirodval s kvzval. Az iroda huszont lland munkatrssal dolgozik, de a rendezvny idejn jabb ktszzat vesznek fel, hogy el tudjk ltni a feladatokat. 

css by Efruse@glamour-factory.gportal.hu


Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros