Montenegr
GALRIA | EXTRK | LTNIVALK | HIRES EMBEREK
  
Alap adatok:
Himnusz: Oj, svijetla maska zoro
Nemzeti mott: Crna Gora jest malena al je hrabra i potena. (Montenegr kicsi, de btor s becsletes.)
Hivatalos neve: Montenegr
Fvros: Podgorica
llamforma: Kztrsasg
Elnk: Filip Juvanovi
Hivatalos nyelv: montenegri
Npessg: kb 626.266 f (2011)
Pnznem: Euro
Nemzetkzi gpkocsijelzs: MNE
Montenegr (montenegriul Crna Gora) fggetlen llam Dl-Eurpban, a Balkn-flszigeten, a volt Jugoszlvia terletn. Az 5. llam, amely fggetlenedett a volt Jugoszlvibl. Dlnyugaton az Adriai-tenger, nyugaton Horvtorszg, szaknyugaton Bosznia-Hercegovina, szakkeleten Szerbia, keleten Koszov, dlkeleten pedig Albnia hatrolja. 2010. december 17. ta az Eurpai Uni hivatalos tagjelltje.
A Crna Gora elnevezs „fekete hegy”-et jelent, vagyis „a fekete hegyek orszga”. A legtbb nem szlv eurpai nyelvben olasz kzvettssel ennek a nvnek jlatin fordtsa, a Montenegr honosodott meg (monte=hegy, negro=fekete). Ugyanezt jelenti az orszg trk neve: „Kara Dağ”. Ugyanakkor a „gora” sz a dlszlv nyelvekben „erd”-t is jelenthet, ezrt egyes vlemnyek szerint helyes lehet a nevet „fekete erd”-nek is rtelmezni.

A 2011-es hivatalos npszmllsi adatok szerint Montenegr legnagyobb szm nemzetisge a montenegri, de szp szmmal vannak mg albnok, szerbek, horvtok, st, mg magyarok is.
Szerbia s Montenegr sztvlsa:
(a Szerbia c. menpontbl msoltam)
Szerbia s Montenegr kt korbbi jugoszlv tagkztrsasg,Szerbia s Montenegr llamszvetsge volt, amely 2003. februr 4-nalakult, s 2006. mjus 21-n bomlott fel, amikor Montenegr lakossga npszavazs tjn a fggetlensg mellett dnttt. Az j llam, Montenegr, 2006. jnius 3-n nyilvntotta ki hivatalosan fggetlensgt.

Fldrajza:
Montenegr eurpai viszonylatban viszonylag ritkn lakott hegyvidki terlet a Dinri-hegysgben. Meredeken leereszked hegyek ksrik blkkel tagolt partjt az Adria mentn. Legnagyobb ble a Kotori-bl (rgi nevn Cattari-bl).
A montenegri part az Adriai-tenger dlkeleti rszn helyezkedik el, Horvtorszg s Albnia kztt. 260,2 km hossz, melybl a szrazfldi part hossza 249,1 km, a szigetek partvonalnak hossza: 11,1 km. A tenger gyorsan mlyl, az Adria legmlyebb pontja Montenegr partjai eltt tallhat, 1280 m.
A Shkodrai-t (Skadarsko jezero) a Balkn-flsziget legnagyobb tava Albnia s Montenegr hatrvidkn, melyet fknt a Moraa-foly, valamint a tfenken fakad sok karsztforrs tpll. Montenegr f folyi a Lim, a Tara s a Piva. A Tara s a Piva sszefolysbl keletkezik – Montenegr s Bosznia-Hercegovina hatrn – a Drina. A Zeta, Bojana s a Moraa folyk nagy szerepet jtszanak a mezgazdasgban s halszatban.
ghajlata:
3 fle ghajlat jellemz Montenegrra, a mediterrn, a hegyvidki illetve a kontinentlis.
A mediterrn ghajlat az Adriai-tenger vonaln fekv terletekre jellemz, ahol nyron a kzp hmrsklet 26 C krl alakul. A nyarak rvidek de szrazak, a tl rvid s enyhe. A tengervz is felmelegszik 26 - 27 C-ra. Jliusban tlagosan naponta 11 rt st a nap. A vz hmrsklete mr mjustl kedvez s az marad augusztus kzepig.
A hegyvidkre jellemz, hogy tlagos magassga 1700 mter. A cscsok pedig elrik a 2000 mtert. A hegyekben hideg havas telek, hvsebb nyarak a jellemzek. Az idjrs hirtelen vltozik meg. Tlen nem ritka a -20 C-os hmrsklet sem. Van ahol a h egszen mjusig, vagy akr a teljes vben lthat marad.
A kontinentlis ghajlat leginkbb Montenegr kzps rszben uralkodik, itt az tlag hnrsklet 26C krl mozog nyaranta. Podgorica a terlet, s az egykori Jugoszlvia legmelegebb vrosa cimet is kirdemelte, mert a Bojana-foly vlgybl rkez forr leveg ott rzkelhet leginkbb. Tlen a kzphmrsklet nagyjbl 5C krl alakul, de akr lemehet -10C-ra is. Hmrskleti szlssgek, s hirtelen idjrs vltozsok jellemzik a terletet.

|