Fingal-Barlang
2010.05.04. 15:27
Skócia földje nem tartozik a leggyakoribb túristacélpontok közé. Hûvös, csapadékos nyara, hideg tengervize nem valami vonzó, egy földrajzos számára azonban a természeti és kulturális értékek kifogyhatatlan tárházát kínálja. Van, akit a jégkorszak idején átmunkált, tavakban, jégvájta formákban gazdag táj vonz, s van, akit a skót várak vagy az õsi kultikus építmények ragadnak meg.
A Fingal-barlang Staffa szigetén található. Egyedülállóságát anyaga adja. Barlang általában karbonátos kõzetekben alakul ki a leszivárgó szén-dioxidos víz oldásos tevékenysége révén. Itt azonban másról van szó. A sziget õsi kristályos alapjára a földtörténeti harmadidõszakban vastag bazalt települt. Ez – hasonlóan a mi Szent György-hegyünkhöz – "bazaltorgonák" alakjában látható most. A tenger a hullámok romboló erejével ebben alakította ki a barlangot. A sziget peremén több abráziós üreg is van, a legnagyobb a Fingal, bár ez sem vetélkedhet a maga mintegy 50 méteres hosszával a "leghosszabb barlang" címéért.
A mindenfelé kibukkanó bazaltorgonák a legkülönösebb formákat produkálják: hol íves futásuk, hol tucatnyi szálból álló nyalábszerû szerkezetük ejti ámulatba a látógatót. A környéken még több apró sziget dugja ki a fejét a vízbõl, s közülük több fontos madárpihenõ Európa e rejtett zugában.
|